Directing Change

2015 Contest Winners and Finalists

 

Please view and download the amazing films created by our young and talented film makers and check out this tip sheet for ideas to use the films.  You can also contact us to receive a DVD with the films and please let us know how you are using the films!

2015 Films by County

2015 High School Statewide Winners
2015 High School Regional Winners – Suicide Prevention
2015 High School Regional Winners – Ending the Silence
2015 UC Winners – Suicide Prevention
2015 UC Winners – Ending the Silence
2014 Winners
2013 Winners

2015 Statewide Winners

Suicide Prevention Category

2015 Regional Winners

Based upon the number of submissions per region, some regions were combined into or divided to more evenly match number of submissions per region for the judging process. First place winners in each region advance to the statewide round of judging. These are indicated with an asterisk and clearly state: Advancing to statewide round of judging. In addition, and as outlined in the contest rules, the program organizations selected three additional films in the suicide prevention category and one film in the Ending the Silence category to advance to the statewide round of judging. These are indicated with an * and identified as: Directing Change Team Pick- Advance to Statewide Round of Judging. A total of 10 films in each category are advancing to the statewide round of judging.

Suicide Prevention Category

Region 1 & 2
San Diego and Orange County

*First Place: “The Signs” (Advancing to statewide round of judging)
Orange County
Canyon High School
Student Names: Kimberly Stratton, Stephen Gracia, Thomas Foroughi and Tyler Casalini
Advisor Name: Alex Graham
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Second Place: “The Talk”
Orange County
Tustin High School
Student Names: Dhamar Maleno, Rocco Maleno, Jeronimo Velazquez and Kyle Ariola
Advisor Name: David Waldram
Link: http://youtu.be/MXmPwyEt3PA

Third Place (tied): “A Helping Hand”
Orange County
Canyon High School
Student Names: Nicole McCready and Kana Okafuji
Advisor Name: Alex Graham
Link: https://www.youtube.com/watch?v=kmhhiYPXR44&feature=youtu.be

Third Place (tied): “Lost and Found”
San Diego County
Mira Mesa High School
Student Name: David Nampi
Advisor Name: James Earnest
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “It’s Okay”
Imperial County
Holtville High School
Student Names: Brea Torquato, Nadia Ambrocio, Antonio Reyes and Deborah Santana-Brown
Advisor Name: Lisa Natwick
View
Download  (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Life on the Line”
Orange County
Canyon High School
Student Name:  Kasra Motamedi
Advisor Name: Alex Graham
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Make the Call (Suicide Prevention)”
Orange County
Irvine High School
Student Name: Niusha Haji
Advisor Name: Rebeccah Phillips
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Hope”
Orange County
Canyon High School
Student Names: Harrison Lee, Brandon Wee and Jun Roh
Advisor Name: Alex Graham
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Together We Can”
San Diego County
Torrey Pines High School
Student Names: Mimi Najmabadi, Abhishek Chakraborts and Darian Bergum
Advisor Name: Don Collins
View
Download  (You must agree to these terms and conditions)

Region 3
Los Angeles

*First Place: “A Second Chance” (Advancing to statewide round of judging)
Los Angeles County
William J. Pete Knight High School
Student Names: Roy Lara, Jennifer Kirchner and Richard Martinez
Advisor Name: Fabian Montagut
Link: https://www.youtube.com/watch?v=QijPkhqRehQ

Second Place: “Reach Out, Be That Someone”
Los Angeles County
William J. Pete Knight High School
Student Names: Sarah Gallegos, Leslie Ascencio and Jesus Cerros,
Advisor Name: Fabian Montagut
Link: https://www.youtube.com/watch?v=Rtm0X8d1_z8&feature=youtu.be

Third Place: “Not Alone”
Los Angeles County
Northview High School
Student Names: Ricky Padilla, Nicholas Cordero, David Lopez and Munimu Koromah
Advisor Name: Diane Atherton
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “One Light”
Los Angeles County
John F. Kennedy High School
Student Names: Efren Lopez and Saul Salazar
Advisor Name: Aaron Lemos
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Light at the End of the Tunnel”
Los Angeles County
John F. Kennedy High School
Student Names: Eric Diaz and Jennifer Antunez
Advisor Name: Aaron Lemos
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Hiding Behind a Smile”
Los Angeles County
John F. Kennedy High School
Student Names: Alex Arechiga and Naomi Benevidez
Advisor Name: Aaron Lemos
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Being Brave”
Los Angeles County
John F. Kennedy High School
Student Names: Sinai Santos and Ceeszely Aguilar
Advisor Name: Aaron Lemos
Link: http://youtu.be/PaqWS4NH5-U

Honorable Mention “One”
Los Angeles County
John Marshall Senior High School
Student Names: Kevin Ruan and Peter Guan
Advisor Name: Alicia Chang
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Flashbacks”
Los Angeles County
Los Altos High School
Student Names: Joshua Vivas, Juana Herrera, Maryah Munguia, and Steven Ayala
Advisor Name: Mindy Pomper Johnson
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Invisible”
Los Angeles County
Sunland Christian School
Student Name: Shannon Kummer
Advisor Name: Terry Neven
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Region 4A
Riverside

*First Place: “My Best Friend” (Advancing to statewide round of judging)
Riverside County
Murrieta Valley High School
Student Names: Jared Hinkle and Matthew Ryan
Advisor Name: Ella Harrison
Link: https://www.youtube.com/watch?v=3PwWjrmoM18

Second Place: “There is Hope”
Riverside County
Desert Mirage High School
Student Names: Salvador Del Toro, Yovana Cervantes, Mireya Cruz and Samuel Cerano
Advisor Name: Derek Ellingson
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Third Place: “The Poem”
Riverside County
Vista Murrieta High School
Student Name: Ariana Pena (AJ)
Advisor Name: Mike Verkouteren
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Pick Up the Phone”
Riverside County
Vista Murrieta High School
Student Name: Ezzron Callanta
Advisor Name: Mike Verkouteren
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Passing Notes”
Riverside County
Murrieta Valley High School
Student Names: Nina Watts, Megan Burke and Kelsey Morgan-Wilson
Advisor Name: Ella Harrison
Link: https://www.youtube.com/watch?v=rDS2kT8CQxc

Honorable Mention “Connecting the Dots”
Riverside County
Murrieta Valley High School
Student Names: Kyle Collins, Kory Collins and Austin Harney
Advisor Name: Ella Harrison
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Always There”
Riverside County
Nova Academy Early College High School of Coachella
Student Names: Esther Ramirez, Abel Ortega, Raven Ruiz and Dulce Beltran
Advisor Name: Brandon Equils
Link: http://youtu.be/ZG1XiP09GDM

Honorable Mention “Seeking Help”
Riverside County
Desert Mirage High School
Student Names: Rutilo Rodriguez, Paola Lopez, Manuel A. Diarte and Julissa Contreras
Advisor Name: Derek Ellingson
View
Download  (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “I Am”
Riverside County
Murrieta Valley High School
Student Name: Megan Burke
Advisor Name: Ella Harrison
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Spero”
Riverside County
Ramona High School
Student Names: Vickie Lopez, Brenda Molina and Justin Santos
Advisor Name: Jason Seipp
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Region 4B
San Bernardino

*First Place: “A Positive Voice” (Advancing to statewide round of judging)
San Bernardino County
Ironwood Christian Academy
Student Names: Clayton Steuerwald and Devon Steuerwald
Advisor Name: Shannon Steuerwald
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Second Place: “Optimistic”
San Bernardino County
Ruben S. Ayala High School
Student Names: Jonas R. Magallanes and Eric Amancio
Advisor Name: Kevin Russell
Link: https://www.youtube.com/watch?v=DhtyeKi3oKw

Third Place: “One Call”
San Bernardino County
Ruben S. Ayala High School
Student Names:  Shaafi Farooqi and Helen Chan
Advisor Name: Kevin Russell
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Finding Peace and Happiness in Yourself”
San Bernardino County
Ruben S. Ayala High School
Student Name:  Fariha Zafar
Advisor Name: Kevin Russell
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Suicide Prevention Contest cut 1 final”
San Bernardino County
Jurupa Hills High School
Student Names: Jonathan Loy McDonough, Riboberto Correa, Ebeny Gonzalez and Stephanie Guarin-Para
Advisor Name: Timothy Hannon
Link: http://youtu.be/HIzzmbdq5O4

Honorable Mention “Behind Locked Doors”
San Bernardino County
Ruben S. Ayala High School
Student Names: Samantha Yamaguchi, Michelle Li and Katrina Arano
Advisor Name: Kevin Russell
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “One Person”
San Bernardino County
Arroyo Valley High School
Student Names: Jorge Inzunza, Jorge Llamas and Teresa Mendez
Advisor Name: Richard Wilshire
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Who Am I?”
San Bernardino County
Ruben S. Ayala High School
Student Name: Aubrey Tanner
Advisor Name: Kevin Russell
Link: http://youtu.be/MZzTe1ZvIVk

Region 5 & 6
Ventura, Santa Barbara, San Luis Obispo, Monterey, San Benito, Santa Clara, Alameda, Contra Costa, Santa Cruz, San Mateo, San Francisco, Kern, Kings, Tulare, Inyo, Mono, Fresno, Madera, Mariposa, Merced

*First Place: “Real World” (Advancing to statewide round of judging)
San Francisco County
St. Ignatius College Preparatory
Student Names: Jamie Chen and Jennifer Gao
Advisor Name: Brice Campoverdi
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Second Place: “Emotions On The Sleeve”
Contra Costa County
Deer Valley High School
Student Names: Karissa Roemer, Tyler Wells, Mahli Bothi and Chance Minyard
Advisor Name: Kiel Olff
Link: https://www.youtube.com/watch?v=n62WZYR0GzY

Third Place: “You’re Never Alone” 
Fresno County
Kingsburg High School
Student Name: Matt Flores
Advisor Name: Caitlin Nii
Link: http://youtu.be/R4eodreudqM

Honorable Mention “There Is Help”
Tulare County
Summit Charter Collegiate Academy
Student Names:  Luna Bishop Blaikie, Sarah Mathenia and Jacqueline West
Advisor Name: Bobby Styles
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Do You Know The Signs”
Tulare County
Golden West High School
Student Names:  Paige Alberda, Jeremiah Harris, Austin Gray and Noah Smith
Advisor Name: Scott Smith
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Get Help”
Kern County
Cesar E. Chavez High School
Student Name: Kathleen Prado
Advisor Name: Rose Marie Dao
Link: https://www.youtube.com/watch?v=L0lldM9vwwg

Region 7
Tuolumne, Stanislaus, San Joaquin, Sacramento, Calaveras, Amador, Alpine, El Dorado, Placer, Nevada, Sierra, Yuba Sutter, Yolo, Colusa

*First Place: “Dear Me” (Advancing to statewide round of judging)
Placer County
Whitney High School
Student Names: Natalie Monroe and Beenish Farooqi
Advisor Name: Benjamin Barnholdt
View
Download  (You must agree to these terms and conditions)

*Second Place: “All You Need Is Words” (Directing Change Team Pick- Advance to Statewide Round of Judging)
Stanislaus County
James C. Enochs High School
Student Names: Jaron Hernandez and Paolet Guzman
Advisor Name: Rebecca A. Fuentes
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

*Third Place: “There Is Always Hope” (Directing Change Team Pick- Advance to Statewide Round of Judging)
Sacramento County
Franklin High School
Student Names: Brenda Vang
Advisor Name: Brad Clark
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Seeing the Signs”
Sacramento County
Folsom High School
Student Names: Dave Aguilar, Judith Rupasinghe, Bella Wiebe and Cayley Payne
Advisor Name: Patti Morton
View
Download  (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Suicide Prevention 2”
San Joaquin County
Sierra High School
Student Name: Natasha Wilson
Advisor Name: Lynn Larsen
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Reach Out”
Stanislaus County
Riverbank High School
Student Name: Seth Gutierrez and Ricardo Ballardo
Advisor Name: Jon Gianelli
Link: https://www.youtube.com/watch?v=r96X8a8qRfM&feature=youtu.be

Honorable Mention “Double Trouble”
Placer County
Whitney High School
Student Names: Samantha Willis and Kalli Turner
Advisor Name: Ben Barnholdt
View
Download  (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Forget This, I’m Staying”
Amador County
Nexus Youth Programs
Student Names: Lizzie King, Alexys Smith, Austin Woodyard and Denise Arreola
Advisor Name: Rianna Damsten
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Region 8 & 9
Marin, Solano, Napa, Sonoma, Lake, Mendocino, Butte, Glenn, Plumas, Lassen, Modoc, Shasta, Tehama, Trinity, Siskiyou, Humboldt, Del Norte

*First Place: “Waiting for the Storm to Pass” (Advancing to statewide round of judging)
Sonoma County
El Molino High School
Student Names: Forest Murnane and Cade Van Stone
Advisor Name: Seth Friesen
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Second Place: “Ignite the Light”
Butte County
Pleasant Valley HS/Butte County ROP
Student Names: Noah Welday and Megan Thayer
Advisor Name: Michael Peck
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Third Place: “Keep An Eye Out”
Mendocino County
Anderson Valley Jr/Sr High
Student Names: Julia Brock, Emma Hanes and Keturah Palmer
Advisor Name: Mitch Mendosa
View
Download  (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Look Up and Listen”
Butte County
Pleasant Valley HS/Butte County ROP
Student Names: Alec Worthington and Trevor Gerfen
Advisor Name: Michael Peck
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Balancing the Equation”
Sonoma County
Santa Rosa High School
Student Name: Natalie Gospe
Advisor Name: Jim Helmer
View
Download: https://vimeo.com/124874481 (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “See the Signs”
Marin County
Redwood High School
Student Names: Sam Slade and Garet Jatsek
Advisor Name: Peter Parish
View: https://www.youtube.com/watch?v=cYOheGjjN5Y
Download (You must agree to these terms and conditions)

Special Recognitions

These are special recognitions by the contest organizers (Sorry, no prizes!)

*Directing Change Team Pick: “Ball Up” (Advancing to statewide round of judging)
Stanislaus County
Riverbank High School
Student Names: Roberto Serrato and Eduardo Medina
Advisor Name: Jon Gianelli
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Best Bi-lingual film in the Suicide Prevention Category “Memorias Que Matan”
Imperial County
Holtville High School
Student Names: Alejandra Salas, Nidia Barraza and Evelyn Saucedo
Advisor Name: Lisa Natwick
Link: http://youtu.be/v3mqwzGrPMo

Best Original Music “The Anchor”
Butte County
Pleasant Valley High School/ Butte County ROP
Student Names: Trevor Parks and Jessica Skantze
Advisor Name: Michael Peck
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Best Acting in the Suicide Prevention Category “Each Mind Matters”
Orange County
Tustin High School
Student Names:  Brock Acosta, Grayson Hubbard, Daniel Baker and Sterling Ardrey-Baty,
Advisor Name: David Waldram
Link: https://www.youtube.com/watch?v=04hqxITd3B4

Inspirational Award in the Suicide Prevention Category “Hope on a Leash”
Tehama County
Tehama County Department of Education
Student Names: Bethany, Alberto, and Bailey
Advisor Name: Melissa Mendonca
View
Download  (You must agree to these terms and conditions)

Uplifting Award in the Suicide Prevention Category “Savior”
Riverside County
California School for the Deaf, Riverside
Student Names: David Martinez, David Roblero, Zeniko Acosta-Grant and Kendall Merrill
Advisor Name: Peter Trzesniewski
Link: https://www.youtube.com/watch?v=kA7SXakl2BA&feature=youtu.be

Best Screenplay in the Suicide Prevention Category “A Letter to Alexis”
Los Angeles County
John F. Kennedy High School
Student Names: Ricki Herrera, and Amy Jimenez
Advisor Name: Aaron Lemos
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Best Cinematography in the Suicide Prevention Category “Making a Better Life”
Los Angeles County
John F. Kennedy High School
Student Names: Carmen Hernandez and Edward Lucero
Advisor Name: Aaron Lemos
View

Best Script in the Suicide Prevention Category “Do You Know”
San Bernardino County
Ruben S. Ayala High School
Student Names: Ryan Kanne and Kyle Myat
Advisor Name: Kevin Russell
View

Outstanding Screenplay and Acting in the Suicide Prevention Category “Withered Sticks and Poison”
San Bernardino County
Apple Valley High School
Student Names: Cory Bilodeau, Luke Dominguez and Seth Bowlin
Advisor Name: Gretchen Peratt
Link: https://www.youtube.com/watch?v=l7cLvvtzgmU

Best Original Script in the Suicide Prevention Category “I Thought”
Kings County
Lemoore High School
Student Name:  Maria Isabel Rodriguez
Advisor Name: Matthew Boam
Link: http://youtu.be/BudaX61U4jw

Outstanding Acting in the Suicide Prevention Category “Noticing”
Ventura County
Moorpark High School
Student Names: Patrick Lynch and Kathryn Cohen
Advisor Name: Dana Thompson
View

Excellent Script in the Suicide Prevention Category “The Suppression of Depression”
Yolo County
Da Vinci Charter Academy
Student Name: Aidan Cox
Advisor Name: Lynn Fowler
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Best Original Cinematography “Brighter Future”
Sonoma County
Santa Rosa High School
Student Names: Connor Macheras and Griffin Malone
Advisor Name: Jim Helmer
View
Download (You must agree to these terms and conditions)


Ending the Silence Category

Region 1 & 3
San Diego and Los Angeles County

*First Place: “Thinking Out Loud” (Advancing to statewide round of judging)
Los Angeles County
William J. Pete Knight High School
Student Names: Erica Granados, Allan Escobar, Kassandra Anderson and Julio Malta
Advisor Name: Fabian Montagut
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Second Place: “You Are Not Alone”
Los Angeles County
Northview High School
Student Names: Sully Vazquez, Agustin De La Torre, Connor Jolgren and Jason Martinez
Advisor Name: Diane Atherton
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Third Place: “Let It Go”
San Diego
Torrey Pines High School
Student Names: Jessica Rose, Gabby Pacula, Madi Lombard and Diego Majewski
Advisor Name: Don Collins
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Don’t Suffer In Silence”
Los Angeles County
Northview High School
Student Names: Ryleigh Flores, Dezirae Reyes and Melissa Baldon
Advisor Name: Diane Atherton
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Shake It Off”
San Diego
Torrey Pines High School
Student Names:  Emily Whitten, Nathan Gibbs, Bella Gadinis and Sheer Savion
Advisor Name: Don Collins
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Region 2
Orange County

*First Place (tied): “Hurdles” (Advancing to statewide round of judging)
Orange County
San Juan Hills High School
Student Names: Katrina Fernandez
Advisor Name: Brian Devaney
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

*First Place (tied): “Don’t Spread the Silence” (Advancing to statewide round of judging)
Orange County
Canyon High School
Student Names: Jacqueline Lee, Natalie Cannon and Ennis Machta
Advisor Name: Alex Graham
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Third Place: “Invisible Pain”
Orange County
Orange County School of the Arts
Student Name: Alexis Chung
Advisor Name: Simona Harwer
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “A Long Road”
Orange County
San Juan Hills High School
Student Names:  Kolby Oliver
Advisor Name: Brian Devaney
View
Download  (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Reach Out”
Orange County
Canyon High School
Student Names:  Cecilia Szarnyasi, Kameron Graylee and Bruce Salas
Advisor Name: Alex Graham
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “The Window”
Orange County
Canyon High School
Student Names: Kristiana Lutz and Michael Torino
Advisor Name: Alex Graham
Link: https://www.youtube.com/watch?v=Z2eNYXRcxSw

Honorable Mention “Don’t Wait”
Orange County
Canyon High School
Student Name: Makenna Brough
Advisor Name: Alex Graham
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Reflect”
Orange County
Canyon High School
Student Name:  Ethan Burk
Advisor Name: Alex Graham
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Region 4A
Riverside County

*First Place: “Hidden”  (Advancing to statewide round of judging)
Riverside County
Paloma Valley High School
Student Name: Ashton Luuloa
Advisor Name: Katie Bradley
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Second Place: “Open Arms”
Riverside County
Vista Murrieta High School
Student Name: Christian Nettles
Advisor Name: Mike Verkouteren
Link: http://youtu.be/QgHmUCVon3Y

Third Place: “Reach Out”
Riverside County
Centennial High School
Student Names: Frida Montserrat Alvarez, Giancarlo Adriano Domicolo, Justine Rae Stewart and Briana Berenice Ortega Vazquez
Advisor Name: Darlene Baranowski
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Human Too”
Riverside County
Vista Murrieta High School
Student Name: Sergio Afonso
Advisor Name: Mike Verkouteren
Link: https://www.youtube.com/watch?v=rOi8HLnG1DY&feature=youtu.be

Honorable Mention “There’s Always Hope”
Riverside County
Valley View High School
Student Name: Leslie Martinez
Advisor Name: Chris Lorenz
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “We Are All The Same”
Riverside County
Valley View High School
Student Names: Noemi Hurtado and Leanna Nguyen
Advisor Name: Chris Lorenz
View
Download  (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Reality of Social Anxiety”
Riverside County
Desert Mirage High School
Student Names: Guadalupe Larios, Yarelli Luette Aguilera, Alejandra Quintero and Graciela Gonzalez
Advisor Name: Derek Ellingson
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Region 4B
San Bernardino County

*First Place: “Healthy RC Youth Leaders” (Advancing to statewide round of judging)
San Bernardino County
Etiwanda High School
Student Name: Kaylene Lozada, Luke Chen, Annika Kim and Maelin Aquino
Advisor Name: Bernadine Judson
Link: https://www.youtube.com/watch?v=D53GHcyUXi4

Second Place: “Open Eyes”  
San Bernardino County
Ruben S. Ayala High School
Student Name: Aubrey Tanner
Advisor Name: Kevin Russell
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Third Place: “Bring the Colors
San Bernardino County
Ruben S. Ayala High School
Student Names: Serene Liu, Kyle Yang, Shonak Shah, and Elaine Chiao
Advisor Name: Kevin Russell
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Deliverance”
San Bernardino County
Ruben S. Ayala High School
Student Name: Michael Hong
Advisor Name: Kevin Russell
View
Download

Honorable Mention “Words Can’t Bring Me Down”
San Bernardino County
Ruben S. Ayala High School
Student Names: Samantha Yamaguchi, Michelle Li and Katrina Arano
Advisor Name: Kevin Russell
View

Honorable Mention “A Friend”
San Bernardino County
Ruben S. Ayala High School
Student Name: Johnjered Tolentino
Advisor Name: Kevin Russell
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Human”
San Bernardino County
Ruben S. Ayala High School
Student Names: Sarah Reis and Gina Choi
Advisor Name: Kevin Russell
Link: https://www.youtube.com/watch?v=rOi8HLnG1DY&feature=youtu.be

Region 5, 6, & 8
Ventura, Santa Barbara, San Luis Obispo, Monterey, San Benito, Santa Clara, Alameda, Contra Costa, Santa Cruz, San Mateo, San Francisco, Kern, Kings, Tulare, Inyo, Mono, Fresno, Madera, Mariposa, Merced, Marin, Solano, Napa, Sonoma, Lake, Mendocino

*First Place: “Anyone Can Fight Depression”  (Advancing to statewide round of judging)
Mariposa County
Mariposa County High School
Student Names: Brandon Holcombe and Jesse Marcell
Advisor Name: Walt Hebern
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Second Place: “Who I Am”
San Luis Obispo County
Mission College Preparatory Catholic High School
Student Names: Kathryn Scarry and Grace Ferber
Advisor Name:  Jennifer Blomfield
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Third Place (tied): “Depression PSA”
Sonoma County
Santa Rosa High School
Student Name: Alex Rennie, Jenna Ellis and Duncan MacDonald
Advisor Name: Jim Helmer
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Third Place (tied): “Be Loud”
San Francisco County
SOTA
Student Name: Mariela Gandara
Advisor Name: Scott Eberhardt
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “#Endthesilence”
Fresno County
Coalinga High School
Student Names:  Isaac Lucero, Elisabeth Ayala, Zachary Yeager and Rafael Guzman
Advisor Name: Tom Lucero
Link: http://youtu.be/OZk2iAQasf0

Honorable Mention “Hope Is Everywhere”
Fresno County
Kingsburg High School
Student Name: Matt Flores
Advisor Name: Caitlin Nii
Link: http://youtu.be/4ljz0mGUzGs

Honorable Mention “Wake Up”
San Mateo County
Aragon High School
Student Names: Danielle Vercelli, Madison Lee, Chase Penn and Edgar Miranda
Advisor Name: Nicholas Carrillo
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Real Kids Real Stories”
Ventura County
Thousand Oaks High School (Waverly Program)
Student Names: Charlie Carter, Emilie Gengl, Grant Ball and Tyler Waldron
Advisor Name: Sarah Donnahoe
Link: https://www.youtube.com/watch?v=S9aBmj84z8w&feature=em-upload_owner

Region 7
Tuolumne, Stanislaus, San Joaquin, Sacramento, Calaveras, Amador, Alpine, El Dorado, Placer, Nevada, Sierra, Yuba Sutter, Yolo, Colusa

*First Place: “The Weight of Mental Illness”  (Advancing to statewide round of judging)
Placer County
Whitney High School
Student Names: Michael Abshear and Noah Spahn
Advisor Name: Ben Barnholdt
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Second Place: “Hidden Away”
Sacramento County
Franklin High School
Student Names: Samantha Woo, Earl Mirano, Eric Zhang and Noheli Serrano
Advisor Name: Brad Clark
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Third Place: “Solvable Catastrophe”
Sacramento County
Natomas High School
Student Name:  Jose Marquez
Advisor Name: Cael Kuhlman
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Move Together”
Placer County
Whitney High School
Student Names: Gelline Guevarra and Aileen Bi
Advisor Name: Ben Barnholdt
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Otherwise Unheard”
Sacramento County
Franklin High School
Student Names: Kaitlyn Foster
Advisor Name: Brad Clark
Link: http://youtu.be/NeR6d1mcf90

Honorable Mention “Reflections”
Placer County
Whitney High School
Student Name:  Sarah Karver and Sammie Valenze
Advisor Name: Ben Barnholdt
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Region 9
Butte, Glenn, Plumas, Lassen, Modoc, Shasta, Tehama, Trinity, Siskiyou, Humboldt, Del Norte

*First Place (tied): “What Defines Us” (Advancing to statewide round of judging)
Butte County
Pleasant Valley High School/Butte ROP
Student Names: Jake Frank and Sarah Gray
Advisor Name: Michael Peck
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

*First Place (tied): “Just Like You” (Advancing to statewide round of judging)
Butte County
Pleasant Valley HS/ Butte County ROP
Student Name: Skyler Ramsden and Madison Royal
Advisor Name: Michael Peck
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Third Place: “Unshakable”
Butte County
Pleasant Valley HS/ Butte County ROP
Student Names: Peter Gibson and Donald Hall
Advisor Name: Michael Peck
View
Download  (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Defining Moments”
Butte County
Pleasant Valley HS/Butte County ROP
Student Names: Baylee Martin and Zachery Lawyer
Advisor Name: Michael Peck
Link: http://youtu.be/xWdpqx8eAL0

Honorable Mention “Anyone Can Help”
Butte County
Pleasant Valley HS/Butte County ROP
Student Names:  Bennie Ellis and Sam Stuckrath
Advisor Name: Michael Peck
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Special Recognitions

These are special recognitions by the contest organizers (Sorry, no prizes!) 

*Outstanding Storyline in the Ending the Silence Category “Language Is Powerful” (Directing Change Team Pick- Advancing to statewide round of judging)
Yolo County
Da Vinci Charter Academy
Student Names: Victoria Marroquin, Flora Fattahi, Flora Rees-Arredondo and Georgia Sullivan
Advisor Name: Lynn Fowler
Link: https://www.youtube.com/watch?v=CHjcRmBfVC8&feature=youtu.be

Outstanding Cinematography in the Ending the Silence Category: “Unlocking the Door of Isolation”
San Diego
Canyon Crest Academy
Student Names: John De Vito and Gabrielle de Boucaud
Advisor Name: Mark Raines
View

Best Original Screenplay in the Ending the Silence Category “No Perfect Recipe”
San Diego
Torrey Pines High School
Student Names: Corey Hu, Zabrina Bonilla and Lily Leib
Advisor Name: Don Collins
Link: http://youtu.be/2Y1kz31HO4U

Best Storyline in the Ending the Silence Category “Waiting”
Orange County
Canyon High School
Student Names:  Katie Maynard, Bianca Johannsen, Camden Berry and Ennis Machta
Advisor Name: Alex Graham
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Best Original Storyline in the Ending the Silence Category “Mute”
Orange County
Canyon High School
Student Name: Nick Jackson
Advisor Name: Alex Graham
View
Download

Best Original Screenplay “Someone Cares”
Orange County
Mission Viejo High School
Student Name: Joelle Shusterman and Evin Rose
Advisor Name: John Harnack
Link: http://youtu.be/XYFrdSfl8BQ

Best Cinematography in the Ending the Silence Category “Depression You Are Not Alone”
Riverside County
Valley View High School
Student Names: Adrian Buenrostro and Annalise Aguon
Advisor Name: Chris Lorenz
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Best Original Artwork “You Are Not Alone”
Sacramento County
Franklin High School
Student Name: Marisa Cheung
Advisor Name: Brad Clark
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

2015 UC Winners

Ending the Silence Category

First Place: “You, Me, Us”
University of California Los Angeles
Student Names: Jonathan Coria, Devyani Rana, Matthew Schulte and Trevor Wilson
Link: https://www.youtube.com/watch?v=05fos1Jt68Q

Second Place: “You Are You”
University of California Santa Barbara
Student Name: Kathleen Oum
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Third Place: “Ending the Silence Together”
University of California Davis
Student Names: Sarah Raphael, Prakruti Nandendla, Nick Pasco and Javi Perez
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Unsilenced”
University of California San Diego
Student Name: Shelby Glynn
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “PTSD & Me”
University of California San Diego
Student Name: Antonio Garcia
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Together We Can Recover”
University of California Los Angeles
Student Names: Rachel Scott, Barry Yang,  Garrett Forsyth, and Justine Sto. Tomas
View
Download (You must agree to these terms and conditions)


Suicide Prevention Category

First Place: “Bricks”
University of California Riverside
Student Names: Steven Le
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Second Place: “From Me to You”
University of California San Diego
Student Name: Courtney Loi
View
Download (You must agree to these terms and conditions)

Third Place: “Never Alone”
University of California Irvine
Student Names: John Huang, Kore To and Hannah Lee
View
Download  (You must agree to these terms and conditions)

Honorable Mention “Open the Suicide Prevention Dialogue”
University of California San Diego
Student Names: Joanne Ly
Link: http://youtu.be/SnOn608KoFQ

Honorable Mention “How to Save a Life”
University of California San Diego
Student Names: Ulysses Savage and Alexandra Savage
Link: https://www.youtube.com/watch?v=Qj8yvXP-Ogo

Honorable Mention “Not Alone”
University of California Irvine
Student Names: Aidan Defrese, Stephanie Chu, Alan Chung and Chi Oh
Link: http://youtu.be/6BErl45kO68

Videos may only be downloaded in agreement with the conditions below:

This film was produced as part of the Directing Change video contest and is a copyrighted work of the California Mental Health Services Authority (CalMHSA), using funds from the voter-approved Mental Health Services Act (Prop 63).  Any screening or use of the film must include the funding attribution at the beginning or end to acknowledge the role California voters and taxpayers have played in the brining this program to life.  Permission is granted to display the films for educational purposes, and to reproduce and distribute it for those purposes.  Sale or any use for commercial purposes is strictly prohibited.

If you are experiencing an emotional crisis, are thinking about suicide or are concerned about a friend call the National Suicide Prevention Lifeline immediately: 1-800-273-8255This is a free 24-hour hotline.
The contest is part of statewide efforts to prevent suicide, reduce stigma and discrimination related to mental illness, and to promote the mental health and wellness of students. These initiatives are funded by the Mental Health Services Act (Prop 63) and administered by the California Mental Health Services Authority (CalMHSA), an organization of county governments working to improve mental health outcomes for individuals, families and communities.
Suicide Prevention Awareness CalMHSA Logo nami Logo UC Logo
Each Mind Matters Logo
Copyright © 2012-2014 CALMHSA